ÇİLEK

çilek faydaları zararları besin değeri ve hangi hastalıklara iyi gelir ?1

Sosyal medyada paylaş

Yaz meyvelerinden çilek faydaları zararları besin değeri ve hangi hastalıklara iyi gelir ?1

FAYDALARI

ÇİLEK

Bağışıklık sistemini destekleyen, güçlü antioksidan meyvelerdendir.

Kansere karşı koruma sağlayan elajik asit maddesini içinde barındıran, antikanserojen bitkiler (kanseri önleyen yiyecekler) grubundadır diyebiliriz. Kanserojen maddeleri bloke eden elajik asit özellikle son zamanlarda etkileri üzerinde araştırmalar yapılmaktadır.

İçerdiği lif yüksek olduğu için, 2. beynimiz ve bağışıklık sisteminin ana organlarından biri olan Bağırsakları çalıştırır. Yüksek lifli meyveler grubunda olan çilek, bu özelliği ile kabızlığı da önlemektedir.

Kansızlığa karşı çok etkili olan Folik asit içermektedir. Folik asit kan hücrelerinin yapımında rol almaktadır. Kansızlığa iyi gelen yiyecekler grubundadır.

Günlük ihtiyaç ve gerekli C Vitaminin daha fazlasını bir avuç çilek yiyerek karşılayabilirsiniz. 100 gram çilekte aynı miktardaki limona göre de daha fazla C vitamini barındırmaktadır. C Vitamini kuvvetli bir antioksidan olduğunu unutmamalı.

100 gram çilek 37 kalori olduğu için, fazla yense bile şişmanlatmaz. Düşük kalorili meyveler grubunda olan Çilek, aynı zamanda yüksek liflidir.

ZARARLARI

Çilek meyvesinin aşırı tüketiminde bazı sorunlar ortaya çıkabilir.

Bunlar; vücudu alerjiye meyilli kişilerde fazla tüketiminde boğaz ve ağızda kaşıntı, kabarma, gözlerde sulanma hissi meydana gelmesidir.

Bunlardan başlıcaları ise alerjik durumlar, kızarıklık ve kaşıntılar oluşmasıdır. Aşırı tüketimde gaz oluşumuna bağlı şişkinlik, mide yanması, karında ağrı meydana gelmesi de çileğin zararları arasında sayılmaktadır.

Vücut sıvısında bulunan oksalat maddesi ile çilekte bulunan oksalattan dolayı vücuda giren fazla oksalat maddesinden böbrekler ve mesane zarar görebilmektedir. Çileğin zararları arasında da en dikkat edilmesi gereken şey budur.

Eğer mesane ve böbrek sorunu yaşıyorsanız çileğin zararları ile karşılaşmamak adına daha dikkatli tüketmekte yarar olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir