Sosyal medyada paylaş

Büyük oyuncu oktay kaynarca nerelidir kaç yaşındadır detaylı biyografisi?1.Oktay Kaynarca (d. 27 Ocak 1965; Hekimhan, Malatya, Türkiye), Türk oyuncu, yapımcı ve sunucu. Otuz yılı aşkın kariyerinde Altın Portakal Film Festivali ödülü de dahil birçok ödül kazanmıştır. 1980’li yılların sonunda İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na başlamıştır. 1989 yılında ise TRT 1 kanalında yayınlanan Gençler adlı dizide oyunculuk kariyerine başlamıştır. 1990 yılında ise Yavuz Turgul’un yönettiği Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni adlı filmde oynayarak sinema kariyerine de başlamıştır.

OKTAY KAYNARCA

1994 yılında Yavuz Özkan’ın yönettiği Yengeç Sepeti adlı filmde canlandırdığı Güner rolüyle olumlu yanıtlar aldı. 1990’lı yıllarda sinema filmleri ve televizyon programları ile kariyerini devam ettirdi. Ayrıca bazı televizyon reklamlarında ve müzik kliplerinde de yer aldı. Deli Yürek adlı dizinin 2002 yılında çıkan Deli Yürek: Bumerang Cehennemi adlı filminde Cemal karakteriyle büyük beğeni toplamıştır. 2000’li yıllarda sinema filmlerinin yanı sıra televizyon dizilerine de ağırlık vermeye başlamıştır. Yeditepe İstanbul (2001-2002) ve Esir Şehrin İnsanları (2003) gibi dizilerde yer almıştır. 15 Ocak 2003 tarihinde Show TV’de başlayan Osman Sınav’ın yönettiği Kurtlar Vadisi adlı dizide Süleyman Çakır isimli sert, vurdumduymaz, espritüel ve hırçın bir mafya babasını canlandırmıştır. Bu dizide canlandırdığı karakterle büyük yankı uyandırmış ve Türkiye’nin hatta Orta Doğu’nun en çok tanınan oyuncularından birisi haline gelmiştir. Necati Şaşmaz ile birlikte dizinin baş rolünde yer almıştır. Dizinin 45. bölümündeki ölümünden sonra gerçek hayatta cenaze namazı kılınmış, saygı duruşlarında bulunulmuş, salası ve mevlidi okutulmuştur. Dünya çapında ilk defa bir karakter gerçek hayatta bu kadar etki yaratmıştır. Kurtlar Vadisi’nin ardından Kuzey Rüzgârı (2007), Adanalı (2008-2010), Sakarya Fırat (2011) ve Ustura Kemal (2012) gibi dizilerde yer almıştır. Aynı zamanda sinema filmlerinde oynamış ve televizyon programları yapmaya devam etmiştir. 2014 yılında uzun süre ara verdiği tiyatroya geri dönmüştür. 2015 yılında ise Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz adlı dizide Hızır Çakırbeyli adlı karakteri canlandırmaya başlamıştır. Süleyman Çakır karakterine yakın bir tarzda olan bu dizideki karakteri ile birçok ödülde almıştır.

Hayatı

Oktay Kaynarca, 27 Ocak 1965 tarihinde Malatya’da dünyaya geldi. Babası Malatyalıdır, annesi ise Elazığlıdır. Annesi ve babası Almanya’da çalıştıkları için Üsküdar’da anneannesinin yanında büyümüştür. Üsküdar lisesine başlamıştır ve Hopa lisesinden mezun olmuştur. Fiat fabrikasında elektirikçi olarak çalışmaya başlamıştır. Fabrikada çalıştığı sıralarda konservatuvar sınavına da hazırlanmıştır. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nı kazanmıştır. Ege Tiyatrosunda Turgut Özakman’ın Duvarların Ötesinde adlı oyununda oynayarak ilk kez sahneye çıktı. 1989 yılında konservatuvarda okumaya devam ederken TRT 1’de yayınlanmaya başlayan Gençler adlı dizide oynamaya başladı. Böylece ilk kez bir televizyon dizisinde oynadı. 1990 yılında ise Yavuz Turgul’un yönettiği Şener Şen, Müjde Ar, Nubar Terziyan ve Şevket Altuğ gibi oyuncularında yer aldığı Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni’ni adlı filmde oynayarak sinema kariyerine de başladı. 1991 yılında oyunculuk için girdiği konservatuvardan mezun oldu. Oktay Kaynarca konservatuvarı bitirdikten sonra tiyatro oyunlarında oynamaya devam etti. 1990’lı yılların başlarında ve ortalarında müzik kliplerinde de yer aldı. İlk profesyonel oyunculuğunu Ali Atik, Ayşegül Atik’le bir çocuk oyununda yaptı ve ilk parasını kazandı. İlk oyunu bir müzikaldi. Konservatuvardan mezun olduğu 1991 yılında Tiyatro Stüdyosu’nda Kan Kardeşleri (Blood Brothers) adlı müzikalde Zuhal Olcay, Haluk Bilginer, Celal Perk, Jülide Kural, Derya Alabora ve Ahmet Levendoğlu ile beraber oynadı. Sonra yine aynı tiyatroda 1993-1994 sezonunda Derin Bir Soluk Al oyununu oynadı ve tiyatro hayatını noktaladı. Bu oyunla Avni Dilligil “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülünü alarak tiyatrodaki başarısını gösterdi. 1990’lı yılların ortalarında televizyon reklamlarında ve programlarında yer aldı.

1989 yılından sonra televizyon dizilerinde yer almayan Oktay Kaynarca, 2001 yılından sonra ara verdiği dizi setlerine geri dönmüştür. 2002 yılında Deli Yürek: Bumerang Cehennemi adlı filmde oynadı. Bu filmdeki performansıyla Altın Portakal En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı. TRT 1’de yayınlanan Yeditepe İstanbul adlı dizide Ferhan karakterini canlandırmıştır. Dizideki oynayan rol arkadaşı Özgü Namal ile de evlenmişlerdir. Daha sonra çeşitli dizilerde oynamıştır. 2003 yılında Osman Sınav’ın yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği Kurtlar Vadisi adlı dizide Süleyman Çakır karakterini canlandırmıştır. Dizinin olağanüstü reytingler alması ve karakterinin çok sevilmesi üzerine Oktay Kaynarca, tüm Türkiye’de ve komşu ülkelerde herkes tarafından tanınan bir aktör olmuştur. Dizideki karakterinin ölümünün ardından ise ülke çapında daha önce görülmemiş olaylar yaşanmıştır. Daha sonra çeşitli dizilerde ve filmlerde yer almıştır. 2014 yılında ise Guguk Kuşu adlı romandan uyarlanan tiyatro oyunuyla birlikte ara verdiği sahnelere geri dönmüştür. Daha sonra giyim firmaları için mankenlikte yapmaya başlamıştır.

Sahne kariyeri

Oktay Kaynarca, bir araba fabrikasında elektrik işçisi olarak çalışırken konservatuvar sınavlarına girmiştir. Konservatuvar okurken ilk kez Ege Tiyatronda Turgut Özakman’ın Duvarların Ötesinde adlı oyununda oynayarak tiyatro kariyerine adım attı. Bu oyunun ardından birkaç çocuk oyununda da sahne aldı. 1991 yılında konservatuvardan mezun olduktan sonra Zuhal Olcay, Haluk Bilginer, Derya Alabora ve Ahmet Levendoğlu gibi oyuncularla Kan Kardeşleri adlı müzikalde yer aldı.[3] Sahnedeki oyunculuyla birlikte başarısı günden güne artıyordu. Ahmet Levendoğlu’nun yazdığı ve 1993-1994 yılları arasında sahnelenen Derin Bir Soluk Al adlı oyunda Yavuz adındaki bir karakteri canlandırmıştır. Bu oyundaki başarısından dolayı ise Avni Dilligil Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazanmıştır. 1997 yılına kadar çeşitli oyunlarda yer almaya devam etmiştir.

2015 yılında Ken Kesey’ın yazdığı Şakir Gürzumar yönetmenliğini üstlendiği Guguk Kuşu adlı oyunla sahnelere geri dönmüştür. Oktay Kaynarca’nın yanı sıra Deniz Uğur, Galip Erdal ve Levent Can gibi oyuncularında yer aldığı oyun yoğun istek üzerine üçüncü sezonunda da seyirciyle buluşmuştur. Oyunda tutuklu olduğu cezaevinde çalışmaktan kurtulmak için deli taklidi yaparak güvenlik önlemleri daha az olan bir akıl hastanesine sevk edilen bir mahkûmun burada geçirdiği zamanı konu alıyor.

Sinema ve televizyon kariyeri

1989-2002: İlk yıllar ve ödüller

Oktay Kaynarca ilk olarak konservatuvarda okuduğu dönemlerde TRT 1’de yayınlanan Gençler (1989-1990) adlı dizide Ziya Kürküt ve Fikret Kuşkan ile birlikte başrolde yer almıştır. Bu diziden sonra televizyon dizilerine uzun bir süre ara vermiştir.1990 yılında Yavuz Turgul’un yönettiği Şener Şen, Müjde Ar ve Şevket Altuğ gibi oyuncuların yer aldığı Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni adlı filmde oynamıştır.Hemen ardından 1991 yılında Tomris Giritlioğlu’nun yönettiği Nur Sürer, Halil Ergün ve Selçuk Yöntem gibi oyuncuların yer aldığı Suyun Öte Yanı adlı filmde oynamıştır. Daha sonra müzik video kliplerinde de yer almaya başladı. 1992 yılında Sertap Erener’in Sakin Ol! adlı albümünde yer alan “Ateşle Barut” adlı parçanın klibinde yer almıştır. 1994 yılında Yavuz Özkan’ın yönettiği Yengeç Sepeti adlı filmde oynamıştır. Filmde Sadri Alışık, Macide Tanır, Mehmet Aslantuğ ve Derya Alabora gibi usta oyuncularında arasında bulunduğu bir kadroda yer almıştır. Yılın en iyi filmlerinden birisi olan Yengeç Sepeti o sene birçok ödülde kazanmıştır. 1 Ekim – 5 Ekim 1994 tarihleri arasında düzenlenen 31. Altın Portakal Film Festivali’nde film altı ödül birden kazanmıştır. 1994 yılında Aşkın Nur Yengi’nin Kara Çiçeğim adlı albümünde yer alan albümle aynı adı taşıyan parçanın klibinde yer almıştır.

1995 yılında bir araç telefonu reklamında oynamıştır. Aynı yıl Hülya Avşar ve Mehmet Aslantuğ’un başrollerini paylaştığı Bir Kadının Anatomisi adlı filmde yer almıştır. 1997 yılında Star TV’de yayınlanan Köstebek adlı dizide Tolga Varel adlı karakteri canlandırmıştır. 2000 yılında Tarkan Karlıdağ’ın yönettiği Yarın Geç Olmayacak adlı TV filminin yapımcılığını Meral Okay ile birlikte Oktay Kaynarca yapmıştır. Ayrıca filmde de rol almıştır. 2001-2002 yılında TRT 1’de yayınlanan Yeditepe İstanbul adlı dizide Ferhan karakterini canlandırmıştır. Aynı yıl TRT 1’de yayınlanan Tek Celse adlı komedi dizinde oynamıştır. 1998-2002 yılları arasında yayınlanan Deli Yürek: Bumerang Cehennemi adlı filmde Cemal karakterini canlandırarak Kenan İmirzalıoğlu ile birlikte başrolde yer almıştır. 2002 yılında Bayanlar Baylar ile Lahmacun ve Pizza gibi televizyon dizilerinde de oynamıştır.

2003-2014: Kurtlar Vadisi ve büyük şöhret

Oktay Kaynarca, 2000’li yılların başında televizyon dizilerine ağırlık vermeye başladı. 2003 yılında TRT 1’de yayınlanan Esir Şehrin İnsanları adlı mini dizide Üsteğmen Mehmet Ali karakterini canlandırmıştır. 2002 yılında Osman Sınav bir mafya ve derin devlet dizinde oynamaı için teklif götürmüştür. Kaynarca teklifi kabul etmiştir. 2002 yılının son aylarında dizinin çekimlerine başlanmıştır. Kurtlar Vadisi adlı bu dizi 15 Ocak 2003 tarihinde Show TV’de yayınlanmaya başlamıştır. Dizinin başrollerinde Oktay Kaynarca’nın yanı sıra Necati Şaşmaz, Selçuk Yöntem, Özgü Nama, Gürkan Uygun, Kenan Çoban ve Nihat Nikerel’de yer almıştır. Oktay Kaynarca dizide Süleyman Çakır karakterini canlandırıyordu. Dizi büyük yankı uyandırmış ve halk tarafından büyük bir ilgiyle takip edilmişti. Kurtlar Vadisi reytinglerde çok büyük bir farkla birinci sıraya yerleşiyordu. Bu fark neredeyse TRT’nin tek kanallı dönemindeki aldığı reyting kadardı. Dizi yayınlandığında sokaklar boş kalıyor, iş yerleri erken kapatıyor, taksicilerin müşteri almadığı bile oluyordu. Milli maçların izlenme oranını geçen tek dizi olarak tarihe de geçmiştir. Süleyman Çakır karakteri ile Oktay Kaynarca, Türkiye ve ortadoğu da büyük bir popülariteye ulaşmıştır. Süleyman Çakır karakterinin 45. bölümünde diziden ayrılmasının ardından gerçek hayatta cenaze namazı kılındı, saygı duruşlarında bulunuldu, vurulduğu bölümde kalp krizi geçirip ölenler oldu, gazetelere taziyeler verildi, helvası dağıtıldı, yası tutuldu, mevlidi okutuldu ve Çakır karakterini dizide öldüren Cerrahpaşalı Halit karakteri gerçek hayatta darp edildi.[3][3] Kurtlar Vadisi dizisinin hemen ardından Ölümden Öte Köy Yok adlo bir şiir albümü çıkarmıştır. Daha sonra Aşkımızda Ölüm Var adlı bir dizide oynadı. Aynı sene Avrupa Yakası adlı dizide konuk oyuncu olarak yer aldı. Ali Özgentürk yönettiği Kalbin Zamanı adlı sinema filminde rol almıştır ve aynı yılın sonunda Adı Aşk Olsun adlı dizinin yapımcılığını üstlenmiştir. 2004 yılının yoğun geçmesinin ardından 2005 yılında bir yıl ara vermiştir.

Bir yıllık bir aranın ardından İlk Aşkım adlı dizide Pınar Altuğ’la birlikte başrolde yer almıştır. 2007 yılında Geniş Zamanlar adlı bir dizide rol aldı. Ardından Cezmi Baskın, Özgü Namal ve Umut Kurt gibi oyuncuların yer aldığı Beynelmilel adlı filmde yer aldı. 9 Mayıs 2007 tarihinde düzenlenen 13. Kral TV Video Müzik Ödülleri töreninde sunuculuk yapmıştır. Aynı yıl Sıfır Dediğimde adında bir sinema filminin başrolünde de yer almıştır. 2007 yılında son olarak Kuzey Rüzgârı adlı aksiyon dizisinde Kadir İnanır ile birlikte başrol oynamıştır. 2008 yılında Karl Kases’in yönettiği Boşnakların hayatını anlatan Alia adlı filmde Sabri karakterini canlandırmıştır. Hemen ardından Adnan Güler’in yönettiği Adanalı adlı bir polisiye dizisinde Mehmet Akif Alakurt ve Selin Demiratar ile birlikte başrolde yer almıştır. 2008 yılında Hoşçakal Güzin adlı bir televizyon filminde yer almıştır. Ayrıca Kardelen adlı bir dizide de rol almıştır. 2010 yılında Yahşi Cazibe adlı komedi dizisinde konuk oyuncu olarak yer almıştır. Ayrıca aynı yıl Seyyal 3 adlı bir kısa filmde rol almıştır. 2010-2011 yılları arasında tv8 kanalında Zara ile birlikte bir müzik programı sunmuştur. 2011 yılında Kanal D’de yayınlanmaya başlayan Nuri adlı dizinin başrolünde yer almıştır. Fakat dizi 19. bölümünde ekranlara veda etmiştir. Daha sonra TRT 1’de yayınlanan Sakarya Fırat adlı dizide konuk oyuncu olarak Deli Mevlüt (Cehennem Binbaşı) karakterini canlandırmıştır. 2012 yılında Sinan Çetin’in yönettiği Çanakkale Çocukları adlı filmde rol aldı. Aynı yıl Show TV’de yayınlanan Ustura Kemal adlı gerçek hikâyeden esinlenmiş bir dönem dizisinde boşrolü canlandırmıştır. Fakat dizi daha sonradan yayından kaldırılmıştır.

2015-günümüz: EDHO ve modellik

Oktay Kaynarca, 2015 yılına kadar çeşitli dizilerde rol almıştır. 8 Eylül 2015 tarihinde atv’de yayınlanmaya başlanan Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz adındaki aksiyon, drama dizisinde Hızır Çakırbeyli adlı karakteri canlandırmaya başlamıştır. Dizi 2010’lu yılların en fazla reyting alan dizileri arasına girmeyi başarmıştır. 2019 yılında Kiğılı adındaki klasik giyim markasının reklam yüzü olmuştur. Ayrıca markaya özel olarak koleksiyonunu da tasarlamıştır.

Özel hayatı

2001 yılında TRT 1’de yayınlanan Yeditepe İstanbul dizisinde tanıştığı rol arkadaşı Özgü Namal ile birlikte bir birliktelikleri başlamıştır. 2002 yılında evlenmişlerdir ve bu evlilik altı yıl devam etmiştir. 2008 yılında Özgü Namal ile boşanmıştır. Özgü Namal’la boşandıktan dört yıl sonra 2012’de Melek Angun ile evlenmiştir. Fakat bu evliliği de kısa sürmüştür ve evlendikten bir yıl sonra boşanmışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.